Genomedis Biyoteknoloji Haberleri

Kitap: Biyoteknoloji Çağına Hoş Geldiniz!

Sevgi Salman Ünver

Işıl Aksan Kurnaz

Aba Yayınevi, 2020, 250 sf.

Google e-kitap, tıklayınız: Biyoteknoloji Çağına Hoşgeldiniz, Dr. Sevgi Salman Ünver, Prof. Dr. Işıl Aksan Kurnaz, Aba Yayın, Google e-Book

Biyoteknoloji sağlıktan tarıma, endüstriden çevreye birçok alanda yenilik üreten bir lokomotif konumunda. Aslında rekombinant protein üretim teknolojileri olarak baktığımızda geçmişi 1980’lere dayanan bir teknoloji olmakla birlikte, günümüzde yarattığı biyodönüşümü anlamak, gelecekte evrileceği noktaları önceden görerek hazırlık yapabilmek için çok önemli. Bu biyodönüşümün, sürdürülebilir bir yaşam ve doğaya uyumlu üretim için bir tercih değil bir zorunluluk olduğu döneme girmekteyiz. Biyoteknolojinin yaratacağı değişimleri anlamaya, yorumlamaya ve bu dönüşümün bir parçası olarak geleceğe hazırlanmaya fayda sağlamayı amaçladığımız kitabızın bu süreçte hızlandırıcı olmasını dileriz.

Kitap: Biyoteknoloji Çağına Hoş Geldiniz!

Kitap: Adım Adım Biyogirişimcilik

Sevgi Salman Ünver

Işıl Aksan Kurnaz

Aba Yayınevi, Kasım 2019, 543 sf.

Türkiye’de alanında bir ilk! Yazarlığını ve editörlüğünü Işıl Aksan Kurnaz ve Sevgi Salman Ünver'in yaptığı ‘Adım Adım Biyogirişimcilik’ kitabı yayınlandı. Alanında uzman, güçlü yazar kadrosu ile hazırlandı. Kitap, yüksek katma değerli, bilim temelli ürünlerin geliştirilmesi için yol gösterici olma amacındadır. Yazarlar, Tüyap Kitap Fuarı’nda düzenlenen imza günü ile okurları ile buluştu.(9 Kasım 2019)

Video: Dr. Sevgi Salman Ünver // Adım Adım Biyogirişimcilik

Dr. Sevgi Salman Ünver Ekotürk TV de Serap Öcal'ın canlı yayın konuğu idi.

Video: EKOTÜRK TV Biyoteknoloji Nedir? | Dr. Sevgi Salman Ünver | Serap Öcal (16 Ocak 2020)

Boğaziçi Üniversitesi'nde Biyogirişimcilik Dersleri

Genomedis kurucusu Dr. Sevgi Salman Ünver, Gebze Teknik Üniversitesi'nden sonra, Boğaziçi Üniversitesi'nde lisans ve yüksek lisans öğrencileri için "Biyoteknoloji Girşimciliği" dersini vermeye başladı.

Genomedis, İSO-Koza ve Acıbadem Üniversitesi Kuluçka Merkezinde eğitimler düzenledi.

Dr. Sevgi Salman Ünver, Girişimciler için Mentörlük yaptı.

Yeni Girişimci Geliştirme ve Hızlandırma Programları:

1- İSO-Koza: İstanbul Kalkınma Ajansı desteği ile gerçekleşen İstanbul Sanayi Odası (İSO)-KOZA Girişim Hızlandırma Programı kapsamında Sağlık Girişimcilerine ve Bilişim Girişimcilerine ‘fikirden-ürüne ve şirketleşmeye ve uluslararası pazarlara açılma’ süreçlerinin aktarıldığı MiniMBA programında ‘Ticarileşme ve uluslararası pazarlara açılma, işbilikleri kurma, operasyon yönetme, satış ve pazarlama konularında eğitimler verildi. Çeşitli aşamalardaki girişimcilerin eğitimden çok faydalandıkları gözlemlendi. Eğitim farklı gruplar için Mayıs ve Eylül aylarında olmak üzere tekrar edildi. Elliye yakın girişimci firmanın eğitimlere katılımı gerçekleşti.

2- Fikrine Sağlık Hızlandırma Programı: Acıbadem Üniversitesi Kuluçka Merkezi tarafından İstanbul Kalkınma Ajansı desteği ile sürdürülen ‘Fikrine Sağlık Hızlandırma Programı’ çerçevesinde ‘Sağlık Ürünlerinin ticarileşmesi ve uluslarası pazarlara açılması, iş modelleri ve işbirlikleri kurulması, pazarlama, satış ve dijital pazarlama eğitimleri verildi. Haziran ve Ekim aylarında iki kez tekrarlanan eğitimlere otuzun üzerinde sağlık girişimcisi katıldı.

Mentörlük

1- İstanbul Sanayi Odası (İSO)-KOZA Girişim Hızlandırma Programı kapsamında MiniMBA programını tamamlayan girişimciler için birebir mentörlükler gerçekleştirildi. Birebir mentörlükler kapsamında mevcut durum analizi, en önemli ihtiyaçlarının tespit edilmesi, çözüm önerisi geliştirilmesi, hedef pazar, hedef ülke seçimi, iş birliği olasılıklarının değerlendirilmesi, iş modeli optimizasyonu ve iş planı hazırlanması konularında mentörlük görüşemeleri gerçekleştirildi. Toplamda 3 farklı günde onbeş girişimci şirkete birebir mentörlük yapıldı.

2- Fikrine Sağlık Hızlandırma Programı: Acıbadem Üniversitesi Kuluçka Merkezi’nde eğitim programını tamamlayan girişimcilere gerek Ekim ayında gerçekleşecek Demoday’e hazırlanmaları için mentörlük yapıldı. Demoday sonunda dokuz girişimci kendilerine uluslararası pazarları açması amacıyla Hollanda, İngiltere ve Singapurdaki çeşitli fuar ve aktivitelere katılmaya hak kazandılar. (Haziran-Ekim 2019)

TEDx Youth Konferansı 2018

TEDx Youth@AtakentCollege: Kuyunun Dibindeki Çıkış / Exit at the bottom of the Well

Genomedis Genel Müdürü Dr. Sevgi Salman ÜNVER, TED Atakent Kolejinde düzenlenen TEDx Youth organizasyonunda konuştu. "Genomik Çağ: Bir ben var benden içeri" başlıklı konuşmasında DNA nın keşif süreci, biyoinformatik, Insan Genom Projesi,güncel genom dizileme teknolojileri, önleyici tıp, gen düzeltme CRISPR, yeni genetik testler ve mikrobiyota konularında bilgi verdi

Dr. Sevgi Salman ÜNVER TEDx konuşması "Genomik Çağ: Bir ben var benden içeri" video TEDx Youth@Atakent College 2.oturum

TEDx YOUTH @ATAKENT COLLEGE PROGRAMI

(11 MAYIS 2018 CUMA) 09:50-10:00 : Açılış 10:00 – 10:20 : Ali KOÇ “Eğitimin Geleceği, Geleceğin Eğitimi” 10:20 – 10:40 : Akın ÖNGÖR “Başarı: Başarıyı Nasıl Tanımlarız?” 10:40 – 10:50 : Kahve Arası 10:50 – 11:10 : Şafak ALTUN “Başarı” 11:10 – 11:30 : Sevgi ÜNVER “Genomik Çağ- Bir Ben Vardır Benden İçeri” 11:30 – 11:40 : Müzik Dinletisi 11:40 – 12:00 : Gamze SART “Endüstri 4.0 ve Marsa Yolculuk” 12:00 – 12: 50 : Öğle Yemeği 12:50 – 13:10 : Hakan ÖZÖRNEK “Ölümsüzlük Bir Peri Masalı Mı?” 13:10 – 13:30 : Levent AKIN “Robotlar Bizi Ölümsüz Kılabilir Mi?” 13:30 – 13:35 : Müzik Dinletisi 13:35 – 13:55 : Meriç Selin OLCAY “Ölümsüzlük” 13:55 – 14:05 : Kahve Arası 14:05 – 14:20 : Melis GEMALMAZ “ Başarı” 14:25 14:35 : John Walter MILESTONE “İnsanlığın Kırılma Noktaları” 14:35-14:45: Paul SIGNORELLI & Hakan YILMAZ “Tarihin Kırılma Noktaları”

2. Ulusal Genetik ve Biyomühendislik Konferansı

Genomedis Genel Müdürü Dr. Sevgi Salman ÜNVER, Bilgi Üniversitesinde düzenlenen 2. Ulusal Genetik ve Biyomühendislik Konferansında açılış konuşmacısı "Genomik Çağ ve Biyomühendislik Devrimi" konulu bir konferans verdi. Özellike CRISPR/Cas9 uygulamaları, Sağlık 4.0 da 4P (Predictive-Öngörüsel, Preventive-Önleyici, Personalized-Kişiselleştirilmiş ve Participatory-Katılımcı) ne anlama geldiğini örneklerle sundu. Kişiye özgü tedavi modelleri ve yaşam tarzı planlamaları ile ilgili güncel genetik uygulamalarını aktardı. (Mayıs 2018)Biyobilim III Konferansı

Genomedis Genel Müdürü Dr. Sevgi Salman ÜNVER, Yıldız Üniversitesinde düzenlenen Biyolbilim III etkiniliğine davet edildi. Prof. Dr. Dilek Turgut Balık'ın açılış konuşmasından sonra 'Türkiye'de Biyoteknoloji Sektörü' konulu bir sunum yaptı. Etkinlik; Biyomimetik, güncel teknolojiler ve kişisel tıp konularında değerli katılımcıların konuşmalarından sonra sona erdi.(Aralık 2017)


Genomedis Gençlerle!

Genomedis Yalova Üniversitesinde genç yeteneklerle buluştu. Kurucumuz Dr. Sevgi Salman ÜNVER, bir konferans verdi ve kariyer yolculuğu, bilim ve iş dünyası, girişimcilik ve hayat hakkında deneyimlerini paylaştı. Toplantı oldukça etkileşimli ve keyifli geçti. (Nisan 2017). Gebze Teknik Üniversitesinde 'Mezunların Gözünden MBG' etkinliğine davet edildi. Okul ve iş hayatındaki deneyimlerini gençlerle paylaştı (Kasım 2017)


Genomedis, TRT Kent Radyo İstanbul'da Canlı Yayında

Genomedis Genel Müdürü Dr. Sevgi Salman ÜNVER , TRT Kent Radyo İstanbul'da bir saat süren canlı yayına konuk oldu. Genetik, kanser genetiği testleri, gen değiştirme (CRISPR/Cas4), kişiye özgü tedavi ve yeni medikal teşhis teknikleri ve bunların Türkiye'deki mevcut uygulamaları hakkında konuştu. Büyük ilgi gören programda, dinleyicilerin telefon ve internetten gelen sorularını yanıtladı. (5 Mayıs 2017)Genomedis Genel Müdürü Sevgi Salman ÜNVER, İTÜ de düzenlenen USKAF II Sağlıkta Endüstri 4.0 Forumu'na davet edildi.

Genomedis Genel Müdürü Dr. Sevgi Salman ÜNVER, İstanbul Teknik Üniversitesi tarafından düzenlenen Ulusal Sağlıkta Kalite Forumu kapsamında "Sağlıkta Endüstri 4.0" konferansına konuşmacı olarak katıldı. "Genemomik Çağında Bireye Özgü Tedavi Uygulamalar" başlıklı bir konuşma yaptı. Doktor ve akademisyenlerden oluşan katılımcılara Farmakogenetik ve kişiye özgü tedaviler konularında son gelişmeleri aktardı. (18 Nisan 2017)

http://www.sagliktaendustri4.itu.edu.tr/program.phpCopyright © Genomedis Biotechnology 2016